Co to jest drukarka sublimacyjna?
Drukarka sublimacyjna to na ogół klasyczna drukarka formatu A4 lub A3 specjalnie przystosowana do druku sublimacyjnego, poprzez zainstalowanie systemu stałego zasilania atramentami oraz właśnie atramentów przeznaczonych do sublimacji. Najpopularniejsze drukarki do sublimacji to zdecydowanie urządzenia marki Epson ze względu na fakt, iż są one wyposażone w głowice piezoelektryczne.
Co to są atramenty sublimacyjne?
Są to specjalne atramenty wodne, które pod wpływem wysokiej temperatury są w stanie migrować z nośnika jakim jest papier sublimacyjny w otwarte pory poliestru przy wykorzystaniu zjawiska sublimacji.
Co to jest papier do sublimacji?
Papier sublimacyjny to papier do drukarek atramentowych, który jest pokryty specjalną powłoką będącą swoistego rodzaju nośnikiem dla atramentów sublimacyjnych.
Czy potrzebna jest prasa?
Tak, do sublimacji potrzebna jest prasa. Bez niej trudno byłoby wygenerować odpowiednią temperaturę oraz zapewnić mocny i równomierny docisk.
W jakiej temperaturze należy wykonywać sublimację?
Standardowo przyjmujemy, że jest to 180 stopni, natomiast nierzadko w zależności od posiadanych pras niezbędne będzie zwiększenie temperatury do 185 lub nawet 190 stopni. Wynika to z poprawności wskazań na termometrach oraz równomierności pracy grzałek w prasach.
Jakiego docisku na prasie powinniśmy używać?
Na ogół do większości produktów stosujemy docisk umiarkowany, natomiast warto zwracać uwagę na rekomendację producentów poszczególnych gadżetów czy produktów, ponieważ do wielu z nich mogą być wymagane własne parametry.
Jak długo trwa proces wgrzewania?
Czas transferu jest w pełni zależny od wykonywanego produktu. W przypadku miękkich tekstylnych produktów czas będzie krótszy, na ogół w przedziale 60-120 sekund. Z kolei dla ceramiki czy innych twardych produktów może się on wydłużyć. Jest to na pewno parametr, który zdecydowanie należy wypracować sobie na bazie własnego doświadczenia i dostosować do swoich urządzeń i produktów niestety w metodzie prób i błędów.
Czy można sublimować na bawełnie?
Nie, sublimacja z założenia nie może być realizowana na tkaninach bawełnianych. Istnieją na rynku półprodukty pozwalające na druk sublimacyjny na bawełnie, natomiast finalny efekt i trwałość takiego znakowania nie będzie nawet zbliżona to prawdziwej sublimacji wykonanej zgodnie ze sztuką.
Co to jest papier przekładkowy?
Jest to papier, najczęściej w większych arkuszach o niskiej gramaturze, który układamy na produkcie i papierze sublimacyjnym aby uniknąć ewentualnych zabrudzeń, które mogłyby migrować podczas transferu np. z górnej płyty grzewczej w prasie.
Do czego służy taśma termiczna?
Taśmę termiczną wykorzystujemy aby wypozycjonować i utrzymać papier z wydrukiem sublimacyjnym na różnych produktach. Zdecydowanie najczęściej stosuję się ją na kubkach czy wszelkiego rodzaju produktów sublimowanych w pozycji pionowej. Jest również pomocna przy produktach płaskich aby uniknąć możliwych przesunięć papieru sublimacyjnego podczas transferu.
Na jakich materiałach możemy sublimować?
Sublimację można wykonywać na wszelkiego rodzaju produktów poliestrowych oraz innych gadżetach, które zostały pokryte specjalną powłoką polimerową, która może absorbować tusze sublimacyjne w procesie transferu.
Czy można sublimować na kolorowych materiałach poliestrowych?
Możliwe jest realizowanie sublimacji w czarnym lub ciemnym kolorze na poliestrach o jasnych barwach.
Jak przygotować projekt do druku sublimacyjnego?
Przed poddaniem grafiki sublimacji warto ją przygotować w programie graficznym, aby uzyskać jak najlepszy efekt końcowy. Należy zwrócić uwagę na rozdzielczość grafiki, dobór kolorów oraz dopasowanie jej wymiarowo do produktu. W przypadku chęci uzyskania możliwie najwyższej zgodności kolorystycznej warto zlecić specjaliście opracowanie profili kolorystycznych pod swoje urządzenia i produkty. Wydruk zdjęcia czy obrazka w najbardziej podstawowej wersji bez użycia zaawansowanych programów również pozwoli na realizację sublimacji, natomiast będzie trzeba zwrócić uwagę czy jakość takiego wydruku jest wystarczająca.
Jak należy przechowywać atramenty sublimacyjne oraz papier?
Należy zwracać uwagę na termin ważności atramentów, nie powinny one leżeć zbyt długo od otwarcia. Jeśli chodzi o papier to zdecydowanie należy unikać wilgoci i przechowywać go w suchym miejscu, najlepiej korzystając z oryginalnego pudełka, które zapewni mu optymalne warunki przechowywania.